Lotmani juubeliaasta sündmuse lõpetas pöördumine Ukraina sõja lõpetamiseks

01.03.2022

Eile möödus 100 aastat Lotmani sünnist ja lõppes juubelikongress "Juri Lotman's Semiosphere". Tartu Ülikoolis toimunud kongressi lõpetaval aktusel lugesid teaduskongressi liikmed ette pöördumise Ukraina sõja lõpetamiseks. Pöördumine avaldati kolmes keeles: eesti, vene ja inglise.

Juri Lotman. Autor: Grigori Lotman (TÜ vene filoloogia osakond)

Meie, rahvusvahelise teaduskongressi „Juri Lotmani semiosfäär“ osalised, 37 erinevast riigist, sealhulgas Venemaalt ja Ukrainast, nõuame viivitamatult Ukraina-vastase sõjalise tegevuse peatamist.

Maailmakuulus teadlane Juri Lotman sündis Venemaal täpselt 100 aastat tagasi ning töötas suurema osa elust Tartu Ülikoolis professorina. Ta oli teise maailmasõja veteran ja nägi oma silmadega selle sõja õudusi. 

Lotman mõtiskles palju ajaloo ennustamatuse üle: ajaloo kulg näib ettemääratuna vaid tagasivaatavalt, kuid tegelikult on selles „pöördelisi hetki“, mil sündmuste käigu otsustavad inimeste vaba valik ja koosmeelsed teod. Täna on üks neist hetkedest, mil meie solidaarsusest, kõigi rahvaste tahtest, sõltuvad paljud ajaloolised saatused: iseseisva demokraatliku arengutee valinud Ukraina saatus; Venemaa saatus, mille rahvas väärib paremat kui agressorriigi häbiväärne maine; kogu maailma saatus, mis peaks kiiresti kustutama sõjatulekahju ja takistama selle levikut teistesse riikidesse.

Meie, humanitaarteadlased, kutsume üles tegema kõik, et see veresaun peatada. Meil endil lasub vastutus selle ees, millise tuleviku me valime.