Näitus „Rännak Lotmani semiosfääris” ERMis

03.02.2022
3. veebruaril 2022 avati Eesti Rahva Muuseumis Juri Lotmani 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus “Rännak Lotmani semiosfääris”.

Näitus on avatud ERMi osalussaalis 04.02.2022 kuni 20.04.2022.

Näitus tutvustab Tartu Ülikooli professorit, maailmakuulsat semiootikut, filoloogi ja kultuuriajaloolast Juri Lotmanit, kes pühendus kultuuri, kunsti ja inimteadvuse toimimise uurimisele, olles samas erakordne inimene, kes hoidis suletud ühiskonnas avatuna nii oma kodu uksed kui ka mõttemaailma.

Näituse kujunduse kese on Juri Lotmani korter Tartus Burdenko (tänasel Veski) tänaval. Aastakümnete jooksul kohtusid siin teadlased, tudengid ja kultuuritegelased. See oli avar ja loov keskkond, kus sündisid lennukad ideed, mis muutsid Tartu maailmakuulsaks semiootikakeskuseks. Näitus portreteerib Juri Lotmanit kui mitmekülgset isiksust – lahke võõrustaja, pühendunud vanaisa, mitmetahuline teadlane ja süümega intellektuaal.

Näituse sisu- ja kujunduskontseptsiooni loojad on filmikunstnik Katrin Sipelgas ja režissöör Jaak Kilmi koostöös Eesti Semiootika Seltsiga. Näituse valmimisele aitasid kaasa ja seda toetasid Tartu Ülikool, Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu, Eesti Rahva Muuseum, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja UNESCO.

Näitus rändab 2022. aasta jooksul mitmesse Euroopa riiki ning on osa Juri Lotmani 100 aasta juubeli sündmustest, mille kavaga saab tutvuda veebilehel www.jurilotman.ee.

Näitus on avatud ERM osalussaalis 4. veebruarist 20. aprillini 2022. a. Sissepääs püsinäituse “Kohtumised” piletiga.