Aleksander Puškin (1981)

1981. aastal ilmus Lotmani uurimus Aleksander Pushkini eluloost.

Rikkalikel arhiivimaterjalidel põhinev põhjalik elulooline käsitlus Aleksandr Puškinist, mis uuendas biograafiažanri võimalusi ja raame. Teos esitab haarava ülevaate Puškini isiksust, elu ja loomingu olulisematest tahkudest. Lotman põimib oskuslikult kuulsa vene luuletaja eluloolisi seiku tema loomingunäidetega ja avab meile Puškinit mitme tavatu külje pealt. Köitvalt kirjutatud teos on ühtlasi suurepärane sissejuhatus 19. sajandi esimese poole Venemaa vaimu- ja ühiskonnaellu.

Lotman on ise sõnanud:

Iga vene kirjanduse spetsialist jõuab lõpuks nii või teisiti Puškini uurimise juurde. Mina pöördusin Puškini loomingu poole väga ammu ja suure aukartusega mitte ainult selle tõttu, et škinit on uurinud paljud väljapaistvad teadlased, vaid ka Puškini isiksuse ja loomingu erakordsuse tõttu. Oma esimese uurimuse Puškini kohta avaldasin enam kui 20 aastat tagasi ühes üleliidulises väljaandes (tookord vaatas selle läbi tuntud puškinist Boriss Tomaševski), hiljem olen lugenud tema loomingust erikursusi – algul üldisemaid, siis kitsamaid, näiteks “Jevgeni Oneginist“. Puškin on huvitav, väga keeruline ja vastuoluline. Ma usun, et ta on kõige kaasaegsem vene kirjanik. 

– Juri Lotman “Kuidas mõista kunsti” – Jalutuskäigud Lotmaniga, 2010: 189.

1986. aastal eesti keeles ilmunud raamatu parandatud kordustrükk sisaldab lisaks kaks Juri Lotmani seni eestindamata artiklit Puškini loomingust.

Pealkiri originaalis: Александр Сергеевич Пушкин: биография писателя. (Aleksandr Sergejevitš Puškin: Kirjaniku biograafia)

Ilmumisandmed: Ленинград : Просвещение, 1981.

  • kordustrükk vene keeles 1982, 1983; 2015

Maht: orig. 253 lk.

Tõlked:

› eesti keeles ilmus 1986 (Tartu : Hans Heidemanni nim. trükikoda), kordustrükk 2003 (Tallinn: Varrak). Tõlkinud Piret Lotman.

Puskin. Budapest : Európa Könyvkiadó, 1987.

Puškin. Praha : Lidove, 1987.

Alexander Puschkin. Leipzig : Reclam, 1989.

Aleksander Puszkin. Warszawa : Pánstwowy Instytut Wydawniczy, 1990.

Kättesaadav: digikoopiana (vene keeles)

Vaata lisaks: